Matcher 2026

Kære golfere i MGC

Matchudvalget m.f. var den 28. januar samlet til møde med vores baneejer, Jørgen Thomsen – og ja, vi holdt os nogenlunde på fairway hele vejen igennem.

Efter en konstruktiv runde blev vi enige om at fortsætte med samme aktivitetsniveau som i 2025. Hvorfor ændre noget, der fungerer bedre end et solidt drive midt i fairway?

Det betyder:
• 32+ – Jørgen og Simon sørger igen for disse matcher, og der forventes også i år STOR tilslutning. Første match mandag, den 6. april.
• Pargolf fortsætter ufortrødent. Lone kommer med datoerne for pargolfmatcherne, så snart hun har fået styr på kalenderen – og måske sin slice.
• Tirsdagsgolf fortsætter på sædvanlig vis – første match tirsdag, den 7. april
• Karen fortsætter med hulspil, hvor hun som altid sørger for, at ingen slipper let fra tee til green.
• Torsdagsgolfen fortsætter, og der loves højt humør højt, selv når boldene ikke gør det.
• Årets matcher spilles på følgende datoer: 19/4, 3/5, 25/5, 21/6, 2/8, 13/9 og 11/10.

Derudover krydrer vi sæsonen med lidt ekstra lækkerier:
• Sommerfestmatch den 25/7 – hvor vi håber på sol, smil og måske en enkelt birdie eller to.
• Klubmesterskab 22.–23. august – årets store slag (bogstaveligt talt).
• Damematch 26/9 – hvor elegance og præcision traditionelt går hånd i hånd.
• Og hvis vejrguderne vil os det mindste godt, runder vi året af med en 3 kølle match med gløg og æbleskiver den 6/12. For hvem siger, at man ikke kan spille golf med vanter på?

Vi glæder os til en sæson fyldt med gode slag, dårlige undskyldninger og masser af grin.

Må 2026 blive året, hvor vi alle sammen rammer fairway lidt oftere – og bunkeren lidt sjældnere. Skulle det alligevel gå galt, lover vi i det mindste at have hyggeligt selskab undervejs.

Matchkalenderen i Golfbox opdateres løbende…

Med venlig hilsen
Jacob Kronborg
Matchudvalget