Klubmesterskaber 2026

Solen (og til tider regnen) var med, da 81 forventningsfulde spillere havde tilmeldt sig klubmesterskaberne 2026 – hvilket må siges at være en meget fin opbakning. Men specielt glædeligt var det, at ni medlemmer havde tilmeldt sig i junior-rækken. Det vidner om, at ungdomsudvalget fortsat gør et stort og prisværdigt arbejde – og er et stærkt signal om, at Markusminde også i mange år frem vil have unge talenter på banen.

Mesterskaberne blev afholdt over lørdag og søndag, den 22. og 23. august. Mens lørdagen bød på fine golfforhold, satte søndagens kraftige byger spillernes håndklæder – og humør – på en ekstra prøve.

Klubmesterskaberne havde følgende vindere:

RækkeVinder
JuniorrækkenMarius Brøgger Andersen
Damer 55+Hanne Farsø Rasmussen
Herrer 55+Allan Achton Sørensen
DamerJulie Philipsen
HerrerEmil Baastrup Neve

Øvrige deltageres placeringer kan ses i leaderboard på Golfbox.

Der skal lyde en STOR TAK til Bauhaus i Tilst, som endnu en gang har været hovedsponsor for klubmesterskaberne. År efter år bakker de trofast op om vores turnering, og det sætter vi stor pris på!

Klubbens medlemmer opfordres naturligvis til at benytte sig af varehuset, hvor alle projekter til have og hjem kan findes – og hvor et besøg samtidig er en fin måde at støtte op om vores sponsor.